Overcast
29°C
Ungheni, Republica Moldova
Miercuri, 24 Iunie
 

Ministerul Finanțelor este gata să renunțe la majorarea TVA la medicamente

Ministerul Finanțelor nu va insista asupra majorării TVA la medicamente, de la 8% la 20%, dacă măsura nu este susținută de Ministerul Sănătății. Anunțul a fost făcut de ministrul Andrian Gavriliță, după ce inițiativa a fost criticată de ministrul sănătății, Emil Ceban, care a avertizat că reforma ar putea avea efecte grave asupra sistemului medical și ar genera scumpiri în lanț pentru medicamente, transmite IPN.

Andrian Gavriliță a declarat că propunerea nu a avut drept scop limitarea accesului populației la medicamente sau reducerea sprijinului pentru sistemul de sănătate. Potrivit lui, ideea a pornit de la considerentul că veniturile obținute din eliminarea unor facilități fiscale ar putea fi direcționate mai eficient către domeniul medical.

Ministrul a precizat că fondurile colectate suplimentar urmau să fie reinvestite în sistemul de sănătate, însă a subliniat că măsura nu va fi promovată în lipsa unui consens cu instituțiile responsabile de acest sector. „În niciun caz nu este intenția de a face rău sau de a reduce accesul cetățenilor la medicamente”, a afirmă Andrian Gavriliță.

Reacția vine după ce Emil Ceban a avertizat că majorarea cotei TVA la medicamente, prevăzută în noua reformă fiscală, ar putea genera un efect în lanț asupra prețurilor. Potrivit lui, impactul nu s-ar limita la medicamentele pentru populație, ci ar afecta și consumabilele medicale utilizate de spitale și alte instituții din sistemul sanitar.